G125-FV116F1-04AB000P
DigiKey Part Number
952-G125-FV116F1-04AB000P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FV116F1-04AB000P
Description
CONN HDR FMALE 4PWR + 16SIGNAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 (16 + 4 Power) Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
G125-FV116F1-04AB000P Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Screw Lock
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Strip
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Features
Jackscrews, Mating Flange, Polarizing Key
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
2A, 10A
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)