G125-FV11605F2P
G125-FV11605F2P
Harwin’s Company Overview
G125-FV11605F2P
DigiKey Part Number
952-4135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FV11605F2P
Description
CONN RCPT 16POS 0.049 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
G125-FV11605F2P Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Packaging
Strip
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
7.25mm, 7.33mm
Number of Positions
Features
Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps)
2A
Pitch - Mating
Voltage Rating
450V
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)