G125-FV10805F3-1AB1ABP
DigiKey Part Number
952-G125-FV10805F3-1AB1ABP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FV10805F3-1AB1ABP
Description
CONN F-HDR 2PWR 8SIG PCB VERT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 (8 + 2 Power) Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
G125-FV10805F3-1AB1ABP Models
Category
Fastening Type
Screw Lock
Mfr
Contact Finish - Mating
Packaging
Strip
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps)
2A, 10A
Pitch - Mating
Voltage Rating
450V
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)