G125-FV10605F2P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 952-4132-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | G125-FV10605F2P |
Description | CONN RCPT 6POS 0.049 GOLD PCB |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | G125-FV10605F2P Models |
Category | Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm) |
Mfr | Insulation Color Green |
Series | Insulation Height 0.207" (5.25mm) |
Packaging Strip | Contact Length - Post 0.118" (3.00mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Female Socket | Contact Finish - Post Gold |
Style Board to Board or Cable | Mated Stacking Heights 7.25mm, 7.33mm |
Number of Positions | Features Pick and Place, Polarizing Key |
Number of Positions Loaded All | Current Rating (Amps) 2A |
Pitch - Mating | Voltage Rating 450V |
Number of Rows 2 | Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free |
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm) | Contact Shape Circular |