CON-3/240/30
DigiKey Part Number
3766-CON-3/240/30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CON-3/240/30
Description
CONTACTOR 3P 240V 30A
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 30 A 208 ~ 240VAC Coil Chassis Mount
Category
Contact Rating (Current)
30 A
Manufacturer
Hartland Controls/Littelfuse
Switching Voltage
600VAC - Max
Series
Termination Style
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Must Operate Voltage
177 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
40 VAC
Coil Voltage
208 ~ 240VAC