CON-3/120/30L
DigiKey Part Number
3766-CON-3/120/30L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CON-3/120/30L
Description
CONTACTOR 3P 120V 30A
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 30 A 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Series
Termination Style
Box Lug, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
88 VAC
Must Release Voltage
20 VAC
Coil Voltage
120VAC