CON-1/24/40
DigiKey Part Number
3766-CON-1/24/40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CON-1/24/40
Description
CONTACTOR 1P 24V 40A W/SHUNT
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 40 A 24VAC Coil Chassis Mount
Category
Contact Rating (Current)
40 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Series
Termination Style
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
18 VAC
Must Release Voltage
6 VAC
Coil Voltage
24VAC