CAP-50/5/440R
DigiKey Part Number
3766-CAP-50/5/440R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAP-50/5/440R
Description
CAP FILM 50UF/5UF 370-440V RND
Category
Voltage - Rated
440 V
Manufacturer
Hartland Controls/Littelfuse
Dielectric Material
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Box
Size / Dimension
4.410" L x 2.460" W (112.01mm x 62.48mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Height - Seated (Max)
2.460" (62.48mm)
Capacitance
5µF, 50µF
Mounting Type
Chassis Mount
Tolerance
±3%