CAP-5/440R
CAP-5/440R
DigiKey Part Number
3766-CAP-5/440R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAP-5/440R
Description
CAP ALUM 5UF 3% 440V QC CHAS MT
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Manufacturer
Hartland Controls/Littelfuse
Polarization
Polar
Series
Applications
Motor Start
Packaging
Box
Size / Dimension
2.640" L x 2.130" W (67.06mm x 54.10mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.130" (54.10mm)
Tolerance
±3%
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated
440 V
Package / Case
Radial, Can - QC Terminals
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 70°C