CAP-10/10/440R
CAP-10/10/440R
DigiKey Part Number
3766-CAP-10/10/440R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAP-10/10/440R
Description
CAP FILM 10UF/10UF 370-440V RND
Category
Voltage - Rated
440 V
Manufacturer
Hartland Controls/Littelfuse
Dielectric Material
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Box
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
3.000" (76.20mm)
Capacitance
10µF, 10µF
Mounting Type
Chassis Mount
Tolerance
±3%