1437S16A
DigiKey Part Number
1437S16A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1437S16A
Description
BOX S STL NATURAL 4"L X 4"W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box Metal, Stainless Steel Natural Cover Included 4.000" L x 4.000" W (101.60mm x 101.60mm) X 4.750" (120.65mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1437S16A Models
Category
Design
Cover Included
Mfr
Material
Series
Color
Natural
Packaging
Box
Thickness
16 Gauge
Part Status
Active
Features
Pushbutton Holes - 1
Container Type
Box
Ratings
Size / Dimension
4.000" L x 4.000" W (101.60mm x 101.60mm)
Shipping Info
Shipped from DigiKey
Height
4.750" (120.65mm)
Weight
3.1 lbs (1.4 kg)
Area (L x W)
16.0in² (103cm²)