1418N4ALK12
DigiKey Part Number
1418N4ALK12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1418N4ALK12
Description
BOX ALUM NATURAL 30"L X 24"W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box Metal, Aluminum Natural Hinged Door, Lid 30.000" L x 24.000" W (762.00mm x 609.60mm) X 12.000" (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1418N4ALK12 Models
Category
Design
Hinged Door, Lid
Mfr
Material
Series
Color
Natural
Packaging
Box
Thickness
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Features
Interior Panels, Mounting Flange
Container Type
Box
Ratings
Size / Dimension
30.000" L x 24.000" W (762.00mm x 609.60mm)
Shipping Info
Shipped from DigiKey
Height
12.000" (304.80mm)
Weight
36 lbs (16.3 kg)
Area (L x W)
720in² (4645cm²)