TGMR-502V6LF
DigiKey Part Number
5843-TGMR-502V6LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TGMR-502V6LF
Description
ISO MOD DC 4:1 60VUS 1A 5KV 6P S
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
For For DC/DC Converters SMPS Transformer 5000V Isolation Surface Mount
Category
Voltage - Isolation
5000V
Manufacturer
HALO Electronics, Inc.
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
0.428" L x 0.372" W (10.87mm x 9.45mm)
Type
For DC/DC Converters
Height - Seated (Max)
0.395" (10.03mm)