TG88-2006NXLFTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
HALO Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
HALO Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
50µH, 200µH LAN 10 Base-T Pulse Transformer 1CT:2CT Transmitter, 1:1 Receiver Surface Mount
TG88-2006NXLFTR
DigiKey Part Number
5843-TG88-2006NXLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG88-2006NXLFTR
Description
ISO MOD 10BASE-T QUAD 1C:2C/1:1
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inductance
50µH, 200µH
Manufacturer
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:2CT Transmitter, 1:1 Receiver
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
1.100" L x 0.480" W (27.94mm x 12.19mm)
Transformer Type
LAN 10 Base-T
Height - Seated (Max)
0.230" (5.84mm)