71BDF30-01-2-AJN
DigiKey Part Number
GH7106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71BDF30-01-2-AJN
Description
SWITCH ROTARY 2-6POS 250MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 2 ~ 6 Position DP6T 250mA (AC/DC) 115 VAC Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Category
Current Rating (Amps)
250mA (AC/DC)
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - AC
115 V
Series
Voltage Rating - DC
30 V
Packaging
Bulk
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Part Status
Active
Actuator Length
9.53mm
Number of Positions
2 ~ 6
Angle of Throw
30°
Index Stops
Adjustable
Contact Material
Silver Alloy
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Poles per Deck
2
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
DP6T
Depth Behind Panel
19.33mm