SMAJ6.5CA
DigiKey Part Number
4786-SMAJ6.5CATR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-SMAJ6.5CACT-ND - Cut Tape (CT)
4786-SMAJ6.5CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ6.5CA
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 35.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.7A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V