GT070N15TL
DigiKey Part Number
4822-GT070N15TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT070N15TL
Description
MOSFET,N-CH,150V,200A,430W,TOLL-
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 200A (Tc) 430W Surface Mount TOLL-8L
Category
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mfr
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 25A, 10V
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2150 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max)
430W
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TOLL-8L
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C