GT010N10TL
DigiKey Part Number
3141-GT010N10TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-GT010N10TLCT-ND - Cut Tape (CT)
3141-GT010N10TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT010N10TL
Description
MOSFET N-CH 100V 370A 400W 1.35M
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 370A (Tc) 400W (Tc) Surface Mount
Category
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mfr
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.35mOhm @ 50A, 10V
Series
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
184 nC @ 10 V
Part Status
Active
Vgs (Max)
20V
FET Type
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13166 pF @ 50 V
Technology
Power Dissipation (Max)
400W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C