WR9QD660T00NAIMR6B
WR9QD660T00NAIMR6B
WR9QD660T00NAIMR6B
DigiKey Part Number
1939-WR9QD660T00NAIMR6B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR9QD660T00NAIMR6B
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WR9QD660T00NAIMR6B Models
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
1.71" L x 2.91" W x 1.45" H (43.5mm x 74.0mm x 36.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
BSI, CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, S-Mark, UKRSepro, UL, VCCI
Voltage - Output
9V
Standard Number
1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
660mA
Base Product Number
Power (Watts)
6 W