PLUG-USBC-24PINF-C24Z11
DigiKey Part Number
1939-PLUG-USBC-24PINF-C24Z11TR-ND - Tape & Reel (TR)
1939-PLUG-USBC-24PINF-C24Z11CT-ND - Cut Tape (CT)
1939-PLUG-USBC-24PINF-C24Z11DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLUG-USBC-24PINF-C24Z11
Description
USB TYPE C 24P FEMALE UPRIGHT G2
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A, 6.25A
Part Status
Active
Voltage - Rated
48VDC