23024282M5000-10A
23024282M5000-10A
23024282M5000-10A
DigiKey Part Number
1939-1609-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23024282M5000-10A
Description
CORD 16AWG CABLE 8.5' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.50' (2.59m) Power Cord Black CEI 23-50 To Cable H05VV-F
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Length
8.50' (2.59m)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
IMQ
Part Status
Active
Approved Countries
Chile, Italy
Style
Male Pins (Blades) to Leads
Color
Black
1st Connector
CEI 23-50
Voltage Rating
150V
2nd Connector
Cable
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
70°C
Cord Type
H05VV-F
Base Product Number
Wire Gauge
16 AWG