GFTO024KD240320
DigiKey Part Number
4699-GFTO024KD240320-ND
Manufacturer
GIFAR
Manufacturer Product Number
GFTO024KD240320
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color MCU, SPI, RGB 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
37.72mm W x 49.96mm H
Manufacturer
GIFAR
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
MCU, SPI, RGB
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ILI9341
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)