DCJ250-05-A-K1-A
DigiKey Part Number
2073-DCJ250-05-A-K1-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-DCJ250-05-A-K1-ACT-ND - Cut Tape (CT)
2073-DCJ250-05-A-K1-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCJ250-05-A-K1-A
Description
DC POWER JACK, SMT, HORIZONTAL,
Customer Reference
Detailed Description
Power Barrel Connector Jack 2.55mm ID (0.100"), 5.50mm OD (0.217") Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCJ250-05-A-K1-A Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
GCT
Shielding
Unshielded
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Rated
20VDC
Part Status
Last Time Buy
Current Rating (Amps)
5 A
Connector Type
Jack
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Gender
Male
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Industry Recognized Mating Diameter
2.55mm ID (0.100"), 5.50mm OD (0.217")
Contact Material - Plating
Silver
Actual Diameter
0.098" (2.50mm ID), 0.252" (6.40mm OD)