BD080-04-A-0230-L-D
DigiKey Part Number
2073-BD080-04-A-0230-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD080-04-A-0230-L-D
Description
4W, 1.27MM PITCH SOCKET, SIL, TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A per Contact