BC075-20-A-L-A
DigiKey Part Number
2073-BC075-20-A-L-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC075-20-A-L-ACT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC075-20-A-L-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC075-20-A-L-A
Description
20POS 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, S
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BC075-20-A-L-A Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Number of Positions
Voltage Rating
250V