BC075-10-A-L-A
DigiKey Part Number
2073-BC075-10-A-L-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC075-10-A-L-ACT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC075-10-A-L-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC075-10-A-L-A
Description
10POS 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, S
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
BC075-10-A-L-A Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Number of Positions
Voltage Rating
250V