BC075-10-A-L-A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BC075-10-A-L-A |
Description | 10POS 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, S |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BC075-10-A-L-A Models |
Category | Contact Finish - Mating |
Mfr | Contact Finish Thickness - Mating Flash |
Series | Insulation Color Black |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Height 0.059" (1.50mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Female Socket | Contact Finish - Post Gold |
Style Board to Board | Current Rating (Amps) 1A per Contact |
Number of Positions | Voltage Rating 250V |