BC032-12-A-2-0200-0200-L-D
DigiKey Part Number
2073-BC032-12-A-2-0200-0200-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC032-12-A-2-0200-0200-L-D
Description
12W, 1.0MM PITCH PIN HDR, TYPE B
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
BC032-12-A-2-0200-0200-L-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Series
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A