BC032-08-A-2-0200-0200-L-B
DigiKey Part Number
2073-BC032-08-A-2-0200-0200-L-BTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC032-08-A-2-0200-0200-L-BCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC032-08-A-2-0200-0200-L-BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC032-08-A-2-0200-0200-L-B
Description
8POS 1.0MM PITCH PIN HEADER, TYP
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 8 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
BC032-08-A-2-0200-0200-L-B Models
Category
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Number of Positions
Features
Pick and Place
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A