E28RA-I-CW480-N
DigiKey Part Number
2632-E28RA-I-CW480-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E28RA-I-CW480-N
Description
2.8" TFT IPS MCU RGB SPI 240X320
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB), SPI 2.8" (71.12mm) 240 x 320
Category
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)
Manufacturer
Focus LCDs
Viewing Area
44.80mm W x 60.25mm H