PAT-02-DD-B-20-D-9
DigiKey Part Number
2444-PAT-02-DD-B-20-D-9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAT-02-DD-B-20-D-9
Description
SCA-SCA SM 2MM YELLOW DUPLEX 2M
Customer Reference
Detailed Description
Cable Fiber Optic SC/APC To SC/APC 9/125 6.6' (2.0m)
Category
Length - Overall
6.6' (2.0m)
Manufacturer
FiberSource, Inc
Type
Singlemode, Duplex
Series
Ratings
LSZH
Packaging
Box
Color - Cable
Yellow
Part Status
Active
Color - Connectors
Blue
1st Connector
SC/APC
Insertion Loss
0.30dB
2nd Connector
SC/APC
Jacket (Insulation) Material
Low Smoke Zero Halogen (LSZH)
Cable Diameter
0.08" (2.0mm)
Return Loss
65dB
Cable Type
Bend Insensitive Fiber (BIF)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C