FMCA1937-60 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
L-com
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial N-Type to N-Type LMR 240 60.0" (1.5m) 5.0'
FMCA1937-60
DigiKey Part Number
5328-FMCA1937-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1937-60
Description
COAX CBL N-TYPE TO N-TYPE 5'
Detailed Description
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging
Bag
Length
60.0" (1.5m) 5.0'
Cable Type
LMR 240
Style
N-Type to N-Type
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Plug
Connector Impedance
50 Ohms
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
5.8 GHz
2nd Connector
N-Type Jack
Color
Black
2nd Contact Gender
Female
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C