C3M3000000000000NB
DigiKey Part Number
633-C3M-000000000000-NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3M3000000000000NB
Description
CONFIG DC PWR MOD
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3000 W Slot AC DC Configurable Power Supply Chassis
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C
Manufacturer
EXCELSYS / Advanced Energy
Size / Dimension
12.80" L x 5.20" W (325.0mm x 131.0mm)
Series
Height
4.7" (120.0mm)
Packaging
Bulk
Approval Agency
IEC
Part Status
Active
Standard Number
60601-1; 60601-1-2
Type
Medical
Input Connector
Screw Terminal
Voltage - Input
180 ~ 264 VAC, 283 ~ 340 VDC
Current - Leakage
435 µA
Power (Watts)
3000 W
Cooling Type
Fan - Standard Airflow
Efficiency
91%
Base Product Number
Features
5V, 4.7A Auxilary Output