Image for 67-21UYC/S530-A3/TR8 is not available
67-21UYC/S530-A3/TR8
DigiKey Part Number
1080-67-21UYC/S530-A3/TR8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67-21UYC/S530-A3/TR8
Description
LED YELLOW CLEAR SMD
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, J-Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Wavelength - Peak
591nm
Lens Transparency
Clear
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Millicandela Rating
Height (Max)
2.10mm