19-21/G6C-FM1N2B/3T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Image for 19-21/G6C-FM1N2B/3T is not available
19-21/G6C-FM1N2B/3T
DigiKey Part Number
1080-19-21/G6C-FM1N2B/3TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
19-21/G6C-FM1N2B/3T
Description
LED YLW-GRN CLEAR 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Yellow-Green 572nm LED Indication - Discrete 2.05V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.05V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
100°
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Wavelength - Peak
575nm
Lens Transparency
Clear
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Height (Max)
1.00mm