Image for 15-21/Y2C-CP1Q2B/2T is not available
15-21/Y2C-CP1Q2B/2T
DigiKey Part Number
1080-15-21/Y2C-CP1Q2B/2TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15-21/Y2C-CP1Q2B/2T
Description
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2.05V 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.05V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
130°
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Wavelength - Peak
591nm
Lens Transparency
Clear
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Lens Size
2.00mm x 1.50mm
Height (Max)
1.10mm