VLM100E-24-T
DigiKey Part Number
1800-1137-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLM100E-24-T
Description
LED DRVR CV AC/DC 24V 4A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
24V
Manufacturer
ERP Power, LLC
Current - Output (Max)
4A
Series
Power (Watts)
96 W
Packaging
Box
Ratings
IP20
Part Status
Active
Operating Temperature
90°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
93%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Terminal Block
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
8.03" L x 1.03" W x 0.78" H (204.0mm x 26.3mm x 19.9mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cULus, FCC
Voltage - Input (Min)
220VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
240VAC