UCP05U-120-36 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Thomas Research Products
In Stock: 0
Datasheet
Image for UCP05U-120-36 is not available
UCP05U-120-36
DigiKey Part Number
UCP05U-120-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCP05U-120-36
Description
LED DRIVER CC AC/DC 28-36V 120MA
Customer Reference
Detailed Description
120mA 28 ~ 36V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
EDA/CAD Models
UCP05U-120-36 Models
Category
Current - Output (Max)
120mA
Manufacturer
ERP Power, LLC
Power (Watts)
4 W
Series
Dimming
ELV, Triac
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP20
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 40°C
Type
Constant Current
Efficiency
87%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.33" L x 1.06" W x 0.65" H (110.0mm x 26.9mm x 16.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
cRUcs, FC, CE, CB
Voltage - Input (Max)
132VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
28 ~ 36V