PSB30E-0700-42-T
DigiKey Part Number
1800-PSB30E-0700-42-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSB30E-0700-42-T
Description
LED DRIVER CC AC/DC 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
700mA
Manufacturer
ERP Power, LLC
Power (Watts)
29 W
Series
Dimming
Analog, ELV, Triac
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
90%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.93" L x 1.02" W x 0.93" H (99.8mm x 26.00mm x 23.7mm)
Voltage - Input (Min)
220VAC
Approval Agency
CB, CE, ENEC
Voltage - Input (Max)
240VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
28 ~ 42V