PKB30W-1050-55-TN
DigiKey Part Number
1800-PKB30W-1050-55-TN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PKB30W-1050-55-TN
Description
120 TO 277 VAC, 90% EFFICIENCY,
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.05A 49.5V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
30 W
Manufacturer
ERP Power, LLC
Voltage - Isolation
2.2 kV
Series
Dimming
Analog
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20, NEMA 410
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
90%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Terminal Block
Number of Outputs
1
Size / Dimension
10.12" L x 1.16" W x 0.99" H (257.0mm x 29.5mm x 25.1mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Input (Max)
305VAC
Standard Number
60950-1; UL 8750
Voltage - Output
49.5V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
1.05A