ESS010W-0250-42 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1800-1004-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ESS010W-0250-42 |
Description | LED DRIVER CC AC/DC 28-42V 250MA |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 250mA 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ESS010W-0250-42 Models |
Category | Current - Output (Max) 250mA |
Manufacturer ERP Power, LLC | Power (Watts) 11 W |
Series | Dimming Analog, ELV, Triac |
Packaging Box | Features OCP, OTP, SCP |
Part Status Active | Ratings IP64 |
DigiKey Programmable Not Verified | Efficiency 87% |
Type Constant Current | Termination Style Wire Leads |
Topology AC DC Converter | Size / Dimension 3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm) |
Number of Outputs 1 | Approval Agency cRUcs, SA, ENEC, FC, CE, CCC, CB, KC, NEMKO, UL, CSA |
Voltage - Input (Min) 120VAC | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input (Max) 277VAC | Base Product Number |
Voltage - Output 28 ~ 42V |