ESM050W-1050-42
DigiKey Part Number
1800-1008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESM050W-1050-42
Description
LED DRIVER CC AC/DC 28-42V 1.05A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.05A 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESM050W-1050-42 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
44 W
Manufacturer
ERP Power, LLC
Dimming
ELV, Triac
Series
Features
OCP, OTP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP20, NEMA 410
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
87%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
4.20" L x 2.37" W x 0.99" H (106.7mm x 60.3mm x 25.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
Voltage - Input (Min)
120VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC
Weight
0.556 lb (252 g)
Voltage - Output
28 ~ 42V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.05A