TSX-3225 40.0000MF20X-K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
EPSON
In Stock: 898
Datasheet
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
CTS-Frequency Controls
CTS-Frequency Controls
40 MHz ±10ppm Crystal 10pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
TSX-3225 40.0000MF20X-K0
DigiKey Part Number
TSX-322540.0000MF20X-K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSX-3225 40.0000MF20X-K0
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
TSX-3225 40.0000MF20X-K0 Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)