TSX-3225 40.0000MF10Y-K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
40 MHz ±10ppm Crystal 10pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
TSX-3225 40.0000MF10Y-K
DigiKey Part Number
114-TSX-322540.0000MF10Y-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSX-3225 40.0000MF10Y-K
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)