SG7050CCN 20.000000M-HJGA0
DigiKey Part Number
114-SG7050CCN20.000000M-HJGA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
114-SG7050CCN20.000000M-HJGA0CT-ND - Cut Tape (CT)
114-SG7050CCN20.000000M-HJGA0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG7050CCN 20.000000M-HJGA0
Description
XTAL OSC XO 20.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
20mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Output
CMOS
Current - Supply (Disable) (Max)
10mA