SG-3040LC 32.7680KB3:PURE SN
DigiKey Part Number
SER3697TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG-3040LC 32.7680KB3:PURE SN
Description
XTAL OSC XO 32.7680KHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz XO (Standard) CMOS Oscillator 0.9V ~ 3.6V 12-SOJ, 0.50mm pitch
Category
Voltage - Supply
0.9V ~ 3.6V
Mfr
Frequency Stability
-120ppm, +10ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
3.1µA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
12-SOJ, 0.50mm pitch
Type
Supplier Device Package
12-SOJ
Frequency
Size / Dimension
0.142" L x 0.094" W (3.60mm x 2.40mm)
Output
CMOS
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)