FA-238 16.0000MD-W5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
16 MHz ±30ppm Crystal 12pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-238 16.0000MD-W5
DigiKey Part Number
114-FA-23816.0000MD-W5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-238 16.0000MD-W5
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Base Product Number
Load Capacitance
12pF