FA-238 16.0000MB-K5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
16 MHz ±50ppm Crystal 10pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-238 16.0000MB-K5
DigiKey Part Number
FA-23816.0000MB-K5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-238 16.0000MB-K5
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA-238 16.0000MB-K5 Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)