FA-238 16.0000MB-C3
DigiKey Part Number
SER3686TR-ND - Tape & Reel (TR)
SER3686CT-ND - Cut Tape (CT)
SER3686DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-238 16.0000MB-C3
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Detailed Description
16 MHz ±50ppm Crystal 18pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
FA-238 16.0000MB-C3 Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)