FA-20H 16.0000MF20X-AJ3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
Similar
CTS-Frequency Controls
Abracon LLC
Abracon LLC
Diodes Incorporated
IQD Frequency Products
16 MHz ±10ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-20H 16.0000MF20X-AJ3
DigiKey Part Number
FA-20H16.0000MF20X-AJ3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-20H 16.0000MF20X-AJ3
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA-20H 16.0000MF20X-AJ3 Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)